Dolní Morava

Dolní Morava je malá obec (cca 300 obyvatel), ale zároveň také známé lyžařské středisko, rozkládající se na úpatí Králického Sněžníku mezi Jeseníky a Orlickými horami. Leží v Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí nedaleko města Králíky (cca 5 tis. obyvatel), které se pyšní malebným historickým jádrem tvořícím městskou památkovou zónou.

Obec v dněšní době tvoří tři části, které byly dříve samostatnými vesnicemi: Dolní Morava, Velká Morava a Horní Morava.

Pod dominantou kraje, Králickým Sněžníkem (1424m), pramení řeka Morava, která dál protéká celou obcí od severu k jihu, čímž v malebném údolí tvoří zemskou hranici Čech a Moravy.

Historie

První zmínku o osídlení úpatí Králického Sněžníku najdeme již v roce 1325, a to o obcích Stubenseifen a Spieglitz (Stříbrnice). Po druhé z nich dostalo jméno i celé pohoří: Spieglitzer Schneeberg - Stříbrný Sněžník.

Roku 1333 dal Karel IV, tehdy ještě markrabě, pokyn k průzkumu horního pásma Sněžníku. Dobývání zlata a stříbra bylo zastaveno po třicetileté válce (skončila 1648), ale v krajině bylo viditelné ještě dlouho poté.

První písemná zmínka o vsi Velká Morava na moravské části pochází z roku 1564, kdy patřila pod panství Branná (Kolštejn). Zmínka o vsi Morava na české straně hranice je až z roku 1577, tato ves patřila do králického panství. Od konce 17. století se česká ves Morava dělí na dvě -- Horní a Dolní. V roce 1850 se všechny tři obce stávají samostatnými, což jim vydrží až do roku 1960, kdy jsou sloučeny do jedné s názvem Dolní Morava.